Karikaturista, ilustrátor Dwořák o sobě:

dworak_s_manzelkouNejdelší info, které mě jako autorského kreslíře vtipů, karikaturistu a ilustrátora představovalo, vyšlo asi v MF Dnes, použiji krátké, z jednoho magazínu, doplněné z katalogu Malostranské besedy a publikace Who is Who.

 

- Oldřich Dwořák s fanynkou... (manželkou)

 

 

Oldřich Dwořák Byl žákem akad. malíře, ilustrátora Jana Jůzla. Pracoval jako propagační výtvarník, od r.1990 umělec na volné noze.

Výstavy - přes tři sta (převážně s dalšími karikaturisty).

Knihy - včetně s více autory přes deset (pejprbeky).

Ceny (i opakovaně) - Kresba a grafika Tábor, Ekofór Brno, Emil Stadiónu Praha, Humorest Hradec Králové, Mezinárodní salon Šternberk, Korbel rychtáře Hlinsko, Gastronomické grotesky Znojmo, Novobydžovské usmívání aj., třeba hlavní cena Prioru Hradec Králové (Petr Urban skončil „až“ druhý), kde porotu soutěže českých karikaturistů tvořili po celý měsíc výstavy diváci – zákazníci.

Publikoval - dá se říci, že téměř všude, kde kreslené vtipy a karikatury otiskovali, je to na 250 titulů novin a časopisů. Kreslil i pro TV pořady (třeba se skupinou Elán či s V. Klausem), portál Atlas aj.. Po založení webu již více vytváří různé propagační vtipy a humorné ilustrace.

Rodina - (dědeček František D. byl uznávaný sochař /díla i v USA/, dědeček Jan Snížek umělecký sklář), manželka Miloslava, synové Lukáš a Oldřich, vnuci Lukáš a Vít.

alt- hlava panny od dědy Františka  alt- jeho prapravnuk Lukášek a Vítek-alt 

 

Koníčky - kytara a zpěv (hlavně country), turistika pěší i na kole - od r. 2020 na elektrokole :-) , chataření… Ale i internet, (nejvíc témata kultura, politika, historie a věda).

 

kresliri_dworak_znojemsky_hrozen                                      kresleny_obrazek_dworak_ekofor

Ocenění kreslíři, mezin.festival Znojemský hrozen - já vpravo.              Oceněný kreslený obrázek z Ekofóru.
 

(Oldřich Dwořák je zakládající člen České unie karikaturistů).

 
  
 
Střípky: 
Býval jsem i aktivní skaut, absolovent Lesní školy (šedý šátek), vedl jsem letní skautský tábor.
Soudím a bolí mě, že civilizace a její výdobytky z umu, potu a krve našich předků, má na kahánku. Díky multikulturalistům, politickým korektnostům a pseudohumanistům - či předstírajícím to pokrytcům buď z vyčůranosti či zabedněnosti, kteří z valné části ovládli politické strany, média, soudy... Tradiční hodnoty jako píle a pracovitost, povinnost, slušnost? Ti, kdo se chovají přesně opačně jsou často naopak všemožně omlouváni a zvýhodňováni.
Jsem již nějaký ten pátek s řadou příspěvků na  dworak.blog.idnes.cz  Seznam rubrik
 Fota zajímavých objektů a míst převážně z Vysočiny: Fotogalerie autora • Oldřich Dwořák • Mapy.cz
 
 Z medailonku časopisu Syndikátu novinářů ČR Mediažurnál, (který jsem v r.2014 celý ilustroval):
Krom Prahy a Brna s většími či menšími hnízdy karikaturistů je výskyt těchto „divných ptáků“ na žurnalistické mapě České republiky řídký. Nejde o vymírající, ale určitě o ohrožený druh publicistů vyjadřujících svůj názor, postřeh či kritiku kresbou. Roztomilou, zábavnou, ostrou – dle naturelu autora. Oldřich Dwořák patří spíš mezi ty sršatce, kterým se říkávalo říkalo satirici. A pokud jde o jeho rodné hnízdo, je jím Havlíčkův Brod (ten Havlíček v názvu sídla ke karikaturistově tvorbě docela sedí). Na Vysočině je v tomto žánru osamělým tvůrcem.
 
Hned v roce 1990 sekl s prací propagačního výtvarníka a naskočil na volnou nohu. Zprvu se mu na ní dařilo – vycházely nové humoristické časopisy a novin s místem pro vtipy anebo dokonce se stálou rubrikou výtvarného humoru v příloze vycházelo dost. Jak sám říká, kreslil prakticky do všech. Tvořil i pro televizní pořady. Pak začalo časopiseckých příležitostí ubývat a tak dnes Dwořákova tvorba je spíš vtipně-propagační: humorně laděné ilustrace dle rozmanitých požadavků firem či soukromníků. Pravidelně ale kreslí vtipy do ženského týdeníku Claudia, řady křížovkářských časopisů včetně barevných obálek a příležitostně dalších periodik. (I. Hanousek).